Aparaty są zakładane w Prywatnej Praktyce Stomatologicznej dr n.med. Justyny Witalińskiej- Łabuzek.

Większość wad zgryzu wynika ze zbyt wąskiego podniebienia.
W pierwszej fazie leczenia stosuje się aparat Bioblok 1 wg profesora Johna Mew do rozbudowy podniebienia. Aparat ten jest noszony całą dobę, także w trakcie jedzenia, ponieważ akt żucia wspomaga rozwój kości szczęk. Aparat ma być zdejmowany wyłącznie do czyszczenia. Aktywna faza leczenia trwa trzy miesiące przy założeniu, że dziecko nosi aparat przez całą dobę. Wizyty kontrolne odbywają się raz na dwa tygodnie. Podczas tych wizyt lekarz aktywuje tę część aparatu, która wysuwa zęby przednie do przodu i wpływa na doprzedni wzrost kości szczęk. Rodzic natomiast codziennie aktywuje śrubę aparatu zgodnie z instrukcją podaną przez lekarza podczas wizyty z oddaniem aparatu i filmem dostępnym na YouTube.

Po trzech miesiącach aktywnej rozbudowy zostają pobrane kolejne wyciski pod aparat retencyjny- Bioblok 2 wg prof. Johna Mew, który utrzymuje poszerzenie podniebienia i to jest moment, w którym wkracza aktywnie logopeda i jeśli jest taka potrzeba- fizjoterapeuta.

Kolejne trzy miesiące to aktywna faza logopedyczna, podczas której chcemy osiągnąć pionizację języka. W przypadku występowania ograniczeń ze strony tkanek miękkich w postaci wędzidełka języka po wstępnej fazie przygotowawczej można przystąpić do zabiegu korekty laserowej lub tez za pomocą nożyczek chirurgicznych dokonać korekty wędzidełka.

W kolejnym etapie terapii logopedycznej dziecko wraz z logopedą pod czujnym okiem rodzica ćwiczy zamknięcie ust. Prawidłowa aktywność mięśnia okrężnego ust jest konieczna do leczenia ortodontycznego. Bez wzmocnienia mięśnia okrężnego nie jest możliwe spionizowanie wychylonych wcześniej zębów przednich. Ostatnim etapem leczenia terapii logopedycznej jest przywrócenie prawidłowego połykania przy sprawnym spionizowanym języku oraz złączonych wargach bez aktywności mięśni mimicznych oraz mięśni policzkowych.

W kolejnym etapie leczenia, szczególnie u pacjentów z cofniętą żuchwą, czyli dolną szczęką konieczne jest zastosowanie aparatu treningowego- Bioblok 3 wg prof. Johna Mew, który stymuluje mięśnie dna jamy ustnej do prawidłowego funkcjonowania, stymuluje język do przyjmowania prawidłowej pozycji spoczynkowej oraz pobudza doprzedni wzrost żuchwy u pacjentów rosnących.

Jest to aparat niezwykle skuteczny, którego prawidłowe zastosowanie umożliwia osiągnięcie trwałych wyników leczenia. Wymaga jednak bezwzględnej współpracy Rodzica z lekarzem oraz kontrolowania postępów leczenia u dziecka.

Pod pojęciem zaburzeń miofunkcjonalnych kryje się przede wszystkim nieprawidłowy wzorzec ruchowy języka i warg podczas aktu połykania zarówno u dzieci w różnym wieku jak i u osób dorosłych. Oznacza to, iż język podczas połykania napiera na zęby lub jest tłoczony między zęby. Nieprawidłowy wzorzec połykania przyczynia się do powstawania nieprawidłowego wzrostu twarzoczaszki powodując przy tym wady zgryzu. Nieprawidłowe napięcie mięśni warg oraz języka powoduje, że język nie przyjmuje prawidłowej pozycji spoczynkowej powodując wyżej wymienione zaburzenia.

Zaburzeniom miofunkcjonalnym towarzyszą przede wszystkim takie objawy jak: otwarte usta, pogrubiona i mocno zaczerwieniona warga dolna i tym samym skrócona warga górna, słabo wyrażona mimika twarzy, bardzo często nieprawidłowa postawa ciała oraz co jest najistotniejszym problemem w prawidłowym rozwoju to oddychanie przez usta. Warto zwrócić uwagę, na to iż tylko prawidłowy tor oddechowy – nosowy – gwarantuje nam prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Terapia miofunkcjonalna to nie tylko praca nad zaburzeniami powstałymi w obrębie twarzy, ale również terapia całego ciała. Pamiętajmy, że w przypadku gdzie usta są otwarte, głowa chowa się w ramionach, a plecy stają się zaokrąglone pojawia się nieprawidłowa postawa całego ciała.

Terapia miofunkcjonalna pozwala na przywrócenie dziecku prawidłowego toru rozwoju, jednocześnie pozwala na wykształcenie prawidłowej i pięknej twarzy.

Terapia miofunkcjonalna – strona WWW

Elektrostymulacja jest to zabieg leczniczy z działu fizykoterepii. Jak wskazuje nazwa, jej istotą jest stymulowanie, czyli pobudzanie mięśni za pomocą energii elektrycznej. Elektrostymulację stosuje się przede wszystkim w porażeniach i niedowładach typu wiotkiego, ale także od wielku lat w kosmetologii i sporcie w celu wzmocnienia siły mięśni.

W naszej KLINICE JĘZYKA stosujemy zabieg elektrostymulacji w celu poprawy napięcia mięśni sfery orofacjalnej, dzięki czemu wspomagamy prawidłowy rozwój mowy, wzrost twarzoczaszki oraz uzyskujemy uszczelnienie ust i prawidłowy wzorze oddechowy. Stymulacja języka wzmacnia jego siłę dzięki czemu umożliwia pionizację i poprawia funkcję języka.

Podczas wykonywania zabiegu dąży się, aby wywołany skurcz mięśnia był jak najbardziej podobny do naturalnego. Używa się do tego celu serii impulsów, nadając im odpowiednią modulację Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, bardzo dobrze tolerowany nawet przez najmniejsze dzieci. Wykonywany jest w przyjaznej atmosferze przez przeszkolonego w tym celu terapeutę. Efekty terapii oceniane są za pomocą urządzenia IOPI Medical, który służy do mierzenia siły języka.

Elektrostymulacja daje rewelacyjne efekty w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi z wykorzystaniem urządzenia IOPI Medical prowadzimy terapię języka i warg poprzez protokół ćwiczeń izotonicznych z wykorzystaniem specjalnych szpatułek (poduszeczek) językowych.

Urządzenie stosowane do terapii języka i warg poprzez protokół ćwiczeń izotonicznych z wykorzystaniem specjalnych szpatułek (poduszeczek) językowych. Dzięki urządzeniu IOPI Medical możemy łatwo i rzetelnie szacować postępy w przywracaniu funkcji i odzyskiwaniu sprawności pourazowej, diagnozować wybrane jednostki chorobowe, prowadzić terapię mięśniową i poprawiać wydolność w zakresie takich funkcji jak mowa oraz połykanie.

Produkt przeszedł testy kliniczne w USA i Europie i jest od lat skutecznie wykorzystywany w badaniach i terapii Pacjentów na całym świecie.

Dietoterapia
Współpraca żywieniowa z pacjentem poprzez stworzenie i wdrożenie sposobu żywienia adekwatnego do aktualnego stanu zdrowia, zapotrzebowania energetycznego i odżywczego organizmu oraz kontrola procesu zmian po wdrożonej diecie.

Techniki pozażywieniowe

Czyli ćwiczenia pozwalające na wypracowanie pewnych zmian w stylu życia i żywienia, które poprawią stan zdrowia lub będą miały bezpośrednie przełożenie na wypracowanie celów założonych podczas wizyt (działania o podłożu motywacyjnym, psychologicznym, budujące trwałość pewnych nawyków).

Pomiary antropometryczne

Czyli pozwalające na ocenę stanu odżywienia lub kontroli przyrostu masy ciała i wzrostu ( w przypadku dzieci).

Osteopatia to inaczej medycyna manualna, oparta na wykonywaniu określonych technik za pomocą rąk terapeuty.

Warsztat osteopatii pozwala na wnikliwą i glęboką diagnozę występujących w ciele zaburzeń, które dzięki terapii mogą zostać złagodzone lub całkowicie usuniętę.

Warto zaznaczyć, że metoda daje możliwość poprawy funkcjonowania kluczowych układów w naszym ciele np.: układu oddechowego, który odgrywa ważną rolę w procesie prawidłowego rozwoju i wzrostu twarzoczaszki.

Jak to działa??

Poprzez manualne zabiegi terapeutyczne pobudzamy zdolności organizmu do samoregeneracji, rozluźniamy napięte tkanki, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz niewlujemy blokady, które powodują potologiczne wzorce w naszym organiźmie.

Ponad to, osteopatia pozwala na pracę w głębokich warstwach naszego ciała, takich jak szwy czaszki. Dzięki temu jesteśmy w stanie pośrednio wpływać na rozluźnianie tych struktur i w połączeniu z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami logopedycznymi oraz zaopatrzeniem ortodontycznym prawidłowo kierunkować rozwój aparatu mowy.

Metoda skutecznie sprawdza się także w łagodzeniu zaburzeń ssania i połykania, kolkach niemowlęcych oraz zaburzeniach snu u dzieci.

Terapia oddechowa metodą Butejki polega na przywróceniu prawidłowej wymiany tlenowej w naszym organizmie zarówno w dzień jak i w nocy. Metoda ta poprawia jakość zarówno naszego snu, jak i codziennego życia dzięki wzmocnieniu odporności i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Wspomaga jakość snu, koncentracje, regenerację i skupienie. Przeciwdziała stresowi i zmęczeniu. Pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój twarzy i reszty organizmu a także wspiera nasz umysł. Jest to także oficjalna medyczna metoda (choćby w UK, Rosji czy Australii) przeciw astmie. Wspomaga także walkę z alergiami.